Facebook Pixel

Ulubione oferty

CGMA – paszport do międzynarodowej kariery w finansach

29 lutego 2012 zadebiutował Chartered Global Management Accountant- nowy tytuł będący owocem współpracy 2 międzynarodowych podmiotów: CIMA oraz AICPA. Jego celem jest promocja rachunkowości zarządczej na poziomie globalnym w odniesieniu do wszystkich gałęzi biznesu.

Nowy tytuł sprawi, że kwalifikacje ekspertów z zakresu rachunkowości zarządczej, ich doświadczenia oraz umiejętności staną się rozpoznawalne na całym świecie, co zdecydowanie ułatwi finansistom rozwój kariery międzynarodowej. A jak wynika z analiz prowadzonych przez konsultantów z dywizji Finance & Accoutancy firmy Antal International ponad 40% finansistów marzy o karierach międzynarodowych, nie tylko w organizacjach europejskich, ale również w Stanach Zjednoczonych. Zdarza się, że specjaliści biorą pod uwagę rozwój zawodowy w Chinach czy Indiach.

Bardzo istotną zaletą CGMA poza międzynarodową rozpoznawalnością kwalifikacji, jest dostęp do społeczności najlepszych specjalistów z dziedziny finansów. Umożliwia to wymianę wiedzy oraz doświadczeń w bardzo profesjonalnym gronie. Organizacje CIMA oraz AICPA  wyposażają swoich członków w nieustannie aktualizowane, unowocześniane narzędzia pracy, dają dostęp do web-seminariów aktualizujących wiedzę, raportów z badań rynku, co daje niewątpliwą przewagę konkurencyjną.

Kwalifikacje CGMA pojawiły się na rynku w ślad za minionym kryzysem ekonomicznym i u progu kolejnych przemian gospodarczych na świecie, kiedy to biznes staje przed bezprecedensową złożonością, niepewnością, zmianami i wyzwaniami. Jak podaje CIMA, wg badań prowadzonych wśród 300 CEO międzynarodowych organizacji, 75% z badanych przyznało, że istnieje przestrzeń dla wprowadzenia innowacji w zakresie mierzenia pozafinansowych wartości w biznesie. Na pierwszy plan wśród nich wysuwają się kapitał intelektualny oraz relacje z klientami. CGMA wychodzi naprzeciw tym potrzebom, dając finansistom szerszy dostęp do wiedzy z tego zakresu oraz narzędzi pozwalających badać te wskaźniki w organizacji.

Tytuł, który zadebiutował w ostatnich dniach ubiegłego miesiąca nie jest jeszcze znany większości polskich finansistów. Ścieżek uzyskania nowych kwalifikacji jest kilka w zależności od poziomu doświadczeń i uprawnień, jakie posiada kandydat. Aktualni członkowie CIMA otrzymują nowy tytuł automatycznie, co staje się wartością dodaną do ich dotychczasowych kwalifikacji i gwarantuje ich rozpoznawalność nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych, co jest największym pozamerytorycznym atutem nowego tytułu. Członkowie AICPA są zobowiązani spełnić wymagania formalne (m.in. 2-3 lata doświadczenia w zakresie rachunkowości zarządczej, zawierającego także elementy audytu wewnętrznego, mile widziane doświadczenie w finansach publicznych). Natomiast osoby niezrzeszone w CIMA oraz AICPA muszą zdać wszelkie egzaminy CIMA.

Międzynarodowe kwalifikacje księgowe są wysoko cenione przez bardzo wielu pracodawców. Stanowią pewnego rodzaju klucz ułatwiający selekcję pracowników na ważne pozycje w działach finansowych firm. Dyrektorzy finansowi, z którymi rozmawiają konsultanci Antal International potwierdzają dużą wartość kandydatów zrzeszonych w CIMA, czy posiadającego ACCA. Skłonni byliby zatrudnić taką osobę nawet, jeśli będzie miała wyższe oczekiwania finansowe od porównywalnego pod względem poziomu doświadczeń oraz rozwoju kompetencji miękkich kandydata, nie posiadającego żadnego z tych tytułów. Przemawiają za tym argumenty merytoryczne: osoba z tego typu kwalifikacjami posiada rozległą wiedzę. Egzaminy dopuszczające do społeczności CIMA są skomplikowane i ich zaliczenie gwarantuje już zweryfikowany wysoki poziom znajomości przez kandydata zagadnień z zakresu m.in rachunkowości. Co nie mniej istotne, taki kandydat jest dojrzały biznesowo, ma większą świadomość i gotowość do samodzielnego podejmowania decyzji. Jednocześnie zdanie egzaminów ACCA czy CIMA pokazuje determinację kandydata do rozwoju swoich kwalifikacji. Warto mieć na pokładzie osobę, która chce inwestować w siebie i robić coś ponad zlecone przez pracodawcę obowiązki. Taki wysiłek bezwzględnie należy doceniać. Inwestycja w zatrudnienie takiego kandydata niesie za sobą jeszcze jedną, niezmiernie istotną wartość dodaną – sprawia, że cały dział finansowy zyskuje dostęp do najświeższej wiedzy. Dzielenie się przez tę osobę aktualnymi artykułami i badaniami branżowymi czyni cały zespół finansowy znacznie bardziej innowacyjnym i skutecznym. Dyrektorzy finansowi doceniając wagę powyższych kwalifikacji nie tylko chętnie zatrudniają osoby z tytułami, ale także gotowi są zainwestować w rozwój w tych kierunkach swoich aktualnych zespołowych „gwiazd”. Widzą w tego typu działaniach powyższe korzyści, ale także olbrzymi potencjał motywacyjny dla najzdolniejszych i najlepiej rokujących członków swoich zespołów. Mimo dość wysokich kosztów, z jakimi wiąże się uzyskiwanie kwalifikacji CIMA czy ACCA, coraz częściej najbardziej ambitni mogą liczyć na wsparcie swojego pracodawcy w procesie zdobywania kwalifikacji międzynarodowych, chociażby poprzez częściową partycypację w kosztach takiego kształcenia.

Jeśli chcielibyście Państwo podzielić się swoimi przemyśleniami po lekturze artykułu lub jesteście zainteresowani wzmocnieniem działu finansowego o doświadczonych finansistów, zapraszam do kontaktu.

Monika Predkiel
Team Leader
Finance & Accountancy
Tel: +48 71 736 5 000
Email: mpredkiel@antal.com
Antal International Sp. z o.o.
Stratos Office Centre
Ks. Skorupki 5
00-546 Warszawa
Web: www.antal.pl
    Z branżą rekrutacyjną jestem związana od blisko 5-ciu lat. Współpracowałam z międzynarodowymi korporacjami w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne oraz managerskie w obszarze finansów i księgowości. W ramach Antal International kontynuuję tę ścieżkę, będąc liderem zespołu Finance & Accountancy oraz koordynatorem biura we Wrocławiu.

Powiązane usługi