Facebook Pixel

Ulubione oferty

Pojęciem projektu określamy proces obejmujący szereg czynności, rozpoczynający się w konktretnym momencie w czasie, wraz ze zdefiniowanymi celami, których osiągnięcie jest sygnałem dla zakończenia projektu.

W organizacjach, w których jesteśmy rozliczani za rezultaty naszej pracy, a nie za piastowane stanowisko lub czas spędzony w miejscu pracy od 8.00 do 16.00, gdzie parafrazując cytat z popularnego filmu poprzedniej dekady nikt z nas nie może powiedzieś, że „Z zawodu jest liderem, koordynatorem czy kierownikiem, czy nawet specjalistą”, pracujemy i jesteśmy wynagradzani za realnie wykonaną pracę. To codziennie zmusza nas do jasnego formułowania celów, określania zadań i sposobu ich osiągania w określonym momencie w czasie.

Jakie kompetencje miękkie są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców w kontekście stanowisk technicznych, logistycznych i optymalizacyjnych średniego szczebla w firmach produkcyjnych?

Rozmawiając codziennie z kierownikami liniowymi czy HR Managerami odpowiedzialnymi za procesy rekrutacyjne, obserwuję, że w przypadku kompetencji miękkich w obszarze stanowisk średniego szczebla, pojawiają się bardzo podobne wymagania:

  • bardzo dobre zdolności interpersonalne,
  • orientacja na realizację założonych cełów,
  • umiejętność współpracy z pracownikami na różnych szczeblach organizacji,
  • umiejętność pracy w interdyscyplinarnych zespołach,
  • umiejętność podejmowania decyzji w warunkach stresu,
  • umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji,
  • umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowych warunków,
  • kreatywność,
  • asertywność,
  • proaktywność.

Czy nie brzmi to znajomo? Wszystkie wyżej wymienieone cechy charakterystyczne są dla większości stanowisk kierowniczych. Oczywiście, kompetencje „rasowego” Project Managera, który posiada certyfikat jednej z organizacji Project Management (Prince2, PMP etc.) i którego praca odbywa się stricte zgodnie z metodologią projektu, w przeróżnych organizacjach przeróżnych branż, wiążą się również z potrzebą ogromnej wszechstronności zarówno w obszarze kompetencji „miękkich” jak i „twardych”. Podobnie w przypadku stanowisk typu: Operations Manager, Dyrektor Zakładu w firmach produkcyjnych, gdzie kluczowa jest umiejętność planowania strategicznego. W obu przypadach w grę wchodzi jeszcze inny niezwykle ważny czynnik, którego trudno się nauczyć – charyzma.

Niemniej, w rozumieniu definicji projektu, w dużych, międzynarodowych organizacjach przeważnie opartych na zespołach zadaniowych, większość wykwalifikowanych specjalistów jest „project managerem” własnej pracy. Każdy z pracowników w określonym czasie musi „wyprodukować” określoną „jakość” rozumianą jako realizację targetu finansowego, ujętą w formie kwoty oszczędności dla przedsiębiorstwa (Lean Manufacturing Engineer), zminimalizowania ilości reklamacji od klienta (Quality Engineer) czy w formie KPI (np.: produktywność, redukcja „scrapu”, PPMs itd. w przypadku kierowników zmiany), czy jako terminowe wdrożenie do produkcji bieżącej określonego produktu (NPI Engineer). Każda z tych osób musi umieć przełożyć cel na szczegółowo zaplanowane etapy, zaangażować i zmotywować do działania inne osoby, których praca istotna jest dla realizacji celu. Istotne jest to, aby w określonym czasie „wyprodukować” konkretny „produkt” zgodny z wymaganiami jakościowymi i założonymi „kosztami”. Charyzma na stanowiskach specjalistycznych, wbrew pozorom, również jest pożądana i znacznie ułatwia pracę.

Poniżej zestawienie wynagrodzeń na wspomnianych stanowiskach:

NPI Engineer8000 – 10 000 PLN brutto miesięcznie
Lean Manufacturing Engineer6000 – 8000 PLN brutto miesięcznie
Quality Engineer6000 – 8000 PLN brutto miesięcznie

Mówiąc krótko, w nowoczesnych firmach produkcyjnych, pracujących zgodnie z najwyższymi standardami, w dobie coraz większego postepu technologicznego i coraz większych wymagań ze strony klientów, oczekuje się, że większośc specjalistów posiadać bedzie przynajmniej większość wspomnianych cech, charakterystycznych dla osób na stanowiskach kierowniczych. Pozwoli to efektywnie wykonywać pracę i sprawnie funkcjonować w danym środowisku pracy. Ponadto czołowi pracodawcy poszukując świetnych specjalistów z doskonałymi „umiejętnościami miękkimi” i tym samym potencjałem do dalszego rozwoju w struktrach pionowych firmy, budują doskonały zalążek przyszłej kadry menedżerskiej – bo przecież wielu z tych cech trudno się nauczyć.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dalszymi informacjami na temat rynku pracy w sektorze produkcyjnym lub współpracą w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne lub menedżerskie w tym obszarze proszę o kontakt:

Marta Koralewska
Senior Consultant
Engineering, Logistics & Operations

Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: MKoralewska@antal.com
Antal International Sp. z o.o. Stratos Office Centre, Ks. Skorupki Street 5, 00-546 Warszawa, Poland Web: www.antal.pl Antal International na goldenline.pl

Z firmą Antal International związana jestem od niemalże 4 lat. Na co dzień dobieram narzędzia selekcji i biorę aktywny udział w procesach rekrutacji na stanowiska związane z inżynieringiem, logistyką, optymalizacją i produkcją w zakresie stanowisk średniego i wyższego szczebla.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: